Családi házunk, otthonunk energia ellátásának gazdaságos kialakítására, legalább annyi figyelmet kell szentelnünk, mint az ország költségvetésének elkészítésére.
A környezet tudatosság az egyének gondolatában és közvetlen környezetében kezdődik, csak ez vihető át egyre magasabb, akár társadalmi szintre. A megélt élmények, tapasztalások nélkül, csak a kísérletező szellemű kisebbségnek sikerülhet jelentősebb eredményeket elérni. Azok a Gyermekek, Fiatalok, akik úgy nőnek fel, hogy Szüleiktől is láthatják, megtapasztalhatják saját otthonukban az energiával történő spórolást, megújuló energiák használatát, biztosan környezettudatos fogyasztókká válnak és támogatni fogják a környezetvédelmet.
Hazánkban a lakossági szintű energia hatékonyság növelésétre, megújuló energiatermelő berendezések telepítésére 2016. szeptembertől, az Otthon Melege pályázati kiírások alapján lehetet pályázni.
Megrendelőnk 1 éve vásárolt dél-Budán egy kétszintes családi házat, amely mellett a kertben, szabadon álló medence található.
Az épület fűtését és esetlegesen a medence fűtését egy C-40 cirkó biztosította. A lakásban a meleg vizet a faléra szerelt 200 l-es hajdú villany boylerben állították elő.
Az energia számlák átvizsgálását követően a Tulajdonossal történt személyes egyeztetésen az a megállapodás született, hogy dolgozzuk ki a ház gazdaságos és megújuló energiatermelő berendezésekkel támogatott rendszerét.
A közüzemi számlák alapján a gáz és a villamos energia igény csökkentése tűnt a legfontosabbnak és a legnagyobb pénzügyi megtakarítás várható.
A fűtési rendszer átalakítása nélkül, a hő termelő berendezés kondenzációs kazánra (Buderus Logomax GB-172-35ix) történő cseréje mellet döntött a Tulajdonos. A 200 l hajdú villany boyler is cserére került, helyette egy BOCH indirekt tároló került beépítésre, amelyben elektromos fűtőpatron is van telepítve. Ez a beruházás közel 25-30%-al csökkenti majd az éves gázdíjat.
A villamos energia költségek 80-85%-ának csökkentésére az alacsony dőlésszögű tetőtéri beépítés fölött található tető felületre telepítettünk egy hálózatra kapcsolt napelemes rendszert, amely 16 db S-Energy 255P napelemes panelból és 1 db Fronius Symo 4.0-3-M light inverterből épül fel, a szükséges túlfeszültség védelmek beépítése mellett.
A napelemes rendszer hálózatra kapcsolt üzemmódban működik, vagyis amikor nincs elektromos fogyasztás a házban és süt a nap, a megtermelt energiát az ELMŰ hálózatára adja vissza, így ezt a termelést az új digitális fogyasztásmérő az éves fogyasztásunkból levonja. Amikor az épületben a napsütés mellett jelentős energiafogyasztás van, úgy a napelemes rendszer által termelt energiát – a galvanikus kapcsolat révén – a fogyasztók felhasználják és nem a hálózatról érkező villamos energiát fogyasztják. Az éves elszámolás alkalmával a mérőn regisztrált termelésből a szolgáltató levonja a szintén a mérőn regisztrált termelést és csak a különbözet kerül a Tulajdonosnak kiszámlázásra.
Összességében megállapítható, hogy a két beruházással, energia hatékonysági korszerűsítéssel a ház működési költségét 40-45%-al csökkentettük és maximálisan kihasználtuk a pályázati támogatások adta lehetőségeket.
További energiahatékonysági javulást a homlokzati nyílászárók és az épület korszerű hőszigetelése jelenthet még, amelyre a Mészáros Udvar-Ház Kft ajánlatot adott.
Javaslom, hogy ebben a sorrendben vállalkozzanak a családi házak energetikai felújítására és a megújuló energiatermelő berendezések beépítésére.
Mészáros Udvar-Ház Kft. Mészáros György ügyvez ig. tel: +36 30 9640 352